A 2020/2021. tanévtől átalakul a szakképzési rendszer Magyarországon. Az eddigi szakgimnáziumi és szakközépiskolai képzés helyét a technikumok és a szakképző iskolák veszik át.
Technikum (Szakgimnázium)
Az elmúlt évek szakgimnáziuma, amelyben a nevelés-oktatás 5 éves, 2 év ágazati alapoktatás + 3 év szakirányú oktatás. Először ágazatot kell csak választani, 10. évfolyam végén ágazati alapvizsgát tesznek a tanulók, majd a 10. évfolyam után történik a szakmaválasztás. Matematikából, magyarból, történelemből, valamint egy idegen nyelvből ugyanaz a tananyag tartalom, mint a gimnáziumban. Matematika, magyar és történelem tantárgyakból érettségi vizsgával zárul az oktatás a 12. évfolyam végén, a három tantárgyból előrehozott érettségi lehetőséggel. A 13. évfolyam nyelvi érettségi és technikusi vizsgával zárul. A technikusi vizsga emelt szintű érettségi tantárgynak számít, a szakmai vizsga lesz az ötödik érettségi tantárgy. Az ötödik év végén egyszerre kapnak a tanulók érettségi bizonyítványt és technikusi oklevelet.
Szakképző iskola (Szakközépiskola)
Az elmúlt évek szakközépiskolája, amelyben a 3 éves szakmai képzés szakmai vizsgával zárul. Először ágazatot és szakképesítést választanak a tanulók. A 9. évfolyam végén ágazati alapvizsgát tesznek. Az ágazati alapvizsga teljesítése után módosítható a szakmaválasztás, vagy a tanuló az ágazaton belüli technikumi képzésekre átjelentkezhet. A képzésben résztvevő tanulók a 9. évfolyamtól ösztöndíjat kapnak. A 10. és 11. évfolyamon a képzés duális keretek között zajlik, az elmélet az iskolában, a gyakorlat pedig a vállalatoknál, vállalkozóknál.
A szakképző iskolát végzettek számára érettségire felkészítő, esti tagozatos képzés lehetőségét biztosítjuk.
A Soproni Szakképzési Centrum tagintézményeibe a középfokú felvételi eljárás során a tanulók nappali tagozatos 9. évfolyamra technikumba és szakképző iskolába is jelentkezhetnek.